قیمت بست داربست

اثر هیجانات بازار و نرخ دلار بر قیمت بست داربست

داربست‌ها یکی از تجهیزات مورد استفاده در صنعت ساخت‌وساز هستند که نقش مهمی در فرایند ساخت یک بنا دارند. این تجهیزات علاوه بر مسائل مالی، در موضوعات مربوط به ایمنی و حفظ جان افراد نیز از اهمیت بالایی برخوردارند. در گذشته، لوله داربست ها معمولا از جنس چوب بودند؛ اما کم‌کم به ‌منظور ایمنی بیشتر و همچنین مسائل دیگر، استفاده از داربست‌های فلزی مرسوم شد. برای اتصال لوله‌های داربست، از انواع مختلفی از اتصال‌دهنده‌ها استفاده می‌شود که به بست‌های داربست معروفند. این بست‌ها از جنس فلز هستند؛ از همین رو، قیمت این نوع تجهیزات نیز تحت تاثیر قیمت آهن و دیگر فلزات قرار گرفته است. بدین ترتیب بی‌ثباتی بازار فلزات وارد بازار بست داربست نیز شده است و عوامل مختلف اقتصادی باعث نوسانات چشمگیری در قیمت این محصول می‌شوند. در این مقاله سعی می‌کنیم به عوامل موثر بر بازار قیمت بست داربست اشاره کنیم و هر یک را به ‌طور جداگانه مورد بررسی قرار دهیم.

قیمت بست داربست

عوامل مختلفی می‌توانند بر قیمت بست داربست  و محصولات فولادی نظیر قیمت میلگرد ساده موثر باشند. برخی از این عوامل به نوع و کیفیت آن مربوط می‌شوند و برخی دیگر به مسائلی کلان‌تر مانند میزان عرضه و تقاضا و وضعیت بازار ربط دارند. نوع بست داربست، وزن آن و شرکت تولیدکننده، مهم‌ترین عوامل مربوط به کیفیت یک بست هستند که می‌توانند بر قیمت آن تاثیر بگذارند.

وزن انواع بست داربست متفاوت است و در دو نوع سبک و سنگین تولید می‌شوند که هر یک قیمت‌های متفاوتی دارند. معمولا در ساخت بست‌های سنگین از مواد اولیه بیشتر و مقاوم‌تری استفاده می‌شود. به‌ علاوه، شرکت‌های مختلف از مواد اولیه متفاوتی برای ساخت بست داربست استفاده می‌کنند. از همین رو اعتبار شرکت تولیدکننده نیز بر قیمت نهایی محصول تاثیرگذار است. نوع و کارکرد بست داربست نیز از عوامل اثرگذار بر قیمت آن به شمار می‌آید. با این ‌همه، می‌دانیم که عوامل بیرونی و کلان می‌توانند نقش موثرتری بر بازار بست داربست و قیمت آن داشته باشند. در ادامه به ‌طور مفصل در این‌باره صحبت می‌کنیم.

عوامل موثر بر قیمت و بازار بست داربست

قیمت بست داربست نیز همچون بسیاری از تجهیزات فلزی دیگر، پر نوسان است. به‌ طور کلی در بازار فلزات عوامل مختلفی بر قیمت نهایی محصولات موثرند؛ برخی از این عوامل، بزرگ‌تر از آن هستند که توسط تولیدکنندگان و حتی دولت، تحت کنترل درآیند. در این قسمت، فاکتورهای مختلفی که در ایجاد نوسانات قیمت بست داربست موثر هستند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تحریم‌ها

چندین سال است که اقتصاد کشور ما تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته است. تحریم‌ها به ‌صورت مستقیم و غیرمستقیم بازار فلزات را تحت تاثیر قرار می‌دهند و به‌ موجب آن، قیمت بست داربست نیز دچار نوسان می‌شود. گاهی اوقات تحریم‌ها باعث کاهش عرضه تجهیزات فلزی می‌شوند و با توجه به تقاضای بالایی که برای این محصولات در کشور وجود دارد، بالا رفتن قیمت آن‌ها امری طبیعی است. از طرفی، با توجه به تحریم‌ها، هزینه‌های مربوط به حمل‌ونقل فلزات وارداتی افزایش می‌یابد که جهش رو به بالای قیمت آن‌ها را در پی دارد و این یعنی افزایش قیمت بست داربست. بدون تردید، تحریم‌ها از عوامل اصلی نوسانات قیمت بست داربست در کشور هستند.

تورم داخلی

در تمام کشورها میزان تورم، نقش مهمی در قیمت انواع کالاها دارد. تورم بالایی که در کشورمان با آن روبرو هستیم، بی‌شک منجر به تغییرات روزانه و حتی لحظه‌ای در قیمت کالاها می‌شود. این تورم، بازار بست داربست را نیز تحت تاثیر قرار داده است و باعث ایجاد نوسانات قیمتی می‌شود. بسیاری از جهش‌های ناگهانی در قیمت این محصول را می‌توان به تورم بالای داخلی نسبت داد.

نرخ دلار

قیمت دلار از عوامل اصلی تغییرات قیمت در بازار بست داربست محسوب می‌شود. قیمت آهن، فولاد و برخی فلزات دیگر همواره تحت تاثیر نرخ دلار است. اگر بخواهیم بهتر بگوییم، اساسا قیمت این فلزات بر اساس نرخ جهانی تعیین می‌شود. به همین جهت بست‌های داربست‌ نیز که عمدتا فلزی هستند، دچار تغییر قیمت می‌شوند. برای تعیین بهترین زمان ممکن برای خرید این تجهیزات، حتما تغییرات نرخ ارز را مورد بررسی قرار دهید.

میزان عرضه و تقاضا

میزان عرضه و تقاضای یک محصول بر قیمت نهایی آن موثر است. عوامل مختلفی می‌توانند میزان عرضه و تقاضای بست داربست‌ را کم یا زیاد کنند. برای مثال، وجود تحریم‌ها می‌تواند بر ورود آهن‌آلات به کشور تاثیرگذار باشد و بدین ترتیب میزان عرضه آهن و به تبع آن داربست کاهش یابد. همچنین عواملی چون قدرت خرید مردم می‌تواند بر میزان تقاضا موثر باشد.

عامل دیگری که میزان تقاضای داربست در کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد، رونق ساخت‌وساز در کشور است. طبیعتا هر چه ساخت‌وساز بیشتر باشد، تقاضا برای این تجهیزات نیز بیشتر خواهد بود. در کشور ما، در فصول گرم و مخصوصا در ماه‌های ابتدایی سال، تقاضای داربست به شکل چشمگیری افزایش می‌یابد و همین موضوع جهش ناگهانی قیمت این محصول را در پی دارد. همچنین، در فصول سرد، افراد معمولا اقدام به فروش داربست‌های دست‌دوم می‌کنند. این موضوع افزایش عرضه و کاهش قیمت داربست‌ها و تجهیزات مربوط به آن را به همراه خواهد داشت.

سیاست‌های دولت

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند به‌ صورت گسترده بر بازار بست داربست موثر باشد، سیاست‌های اقتصادی دولت است. با توجه به شرایط اقتصادی جامعه، میزان ساخت‌وساز در کشور، سیاست‌های کلان دولتی و موارد دیگری ازاین‌دست، دولت‌ها تصمیماتی می‌گیرند که باعث تغییر قیمت تجهیزات فلزی می‌شوند. این تصمیمات که می‌توانند در جهت حمایت از مصرف‌کننده یا تولیدکننده باشند، منجر به کاهش یا افزایش قیمت بست داربست می‌شوند.

سخن پایانی

همان‌طور که دیدیم، تنها کیفیت و جنس بست داربست در قیمت آن موثر نیست. شرایط اقتصادی کشور، نرخ دلار، تحریم‌ها، میزان عرضه و تقاضا، سیاست‌های کلان و اثرات روانی و هیجانات بازار، همگی می‌توانند باعث تغییر قیمت این تجهیزات شوند. اگر قصد خرید بست داربست دارید، بایستی تمام این عوامل را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید در زمان درست، بست باکیفیت و متناسب با پروژه خود را خریداری نمایید. شما می‌توانید با استفاده از سایت شرکت داربست بازار از قیمت انواع این تجهیزات اطلاع پیدا کنید. این وب‌سایت به شما کمک خواهد کرد تا بازار این محصول را به‌ درستی تحلیل و در بهترین زمان ممکن تجهیزات مورد نظر خود را خریداری نمایید. در پایان، امیدواریم مطالب این مقاله در مورد قیمت بست داربست و عوامل موثر بر آن، برای شما مفید واقع شده باشند.