نوع داربست
وزن
برند
وضعیت
تاریخ بروزرسانی
قیمت (تومان)
بست داربست چهار پیچ
سبک 1.250 کیلو
ایران بست بست
نو
1403/03/08
54000
بست داربست چهار پیچ
سنگین 1.450 کیلو
ایران بست بست
نو
1403/03/08
63000
بست داربست چهار پیچ
سبک
ایران بست
استوک
1403/03/08
50000
بست داربست چهار پیچ
سنگین
ایران بست
استوک
1403/03/08
55000
بست داربست دوپیچ
ایران بست
نو
1403/03/08
85000
بست داربست تک پیچ
ایران بست
نو
1403/03/08
46000
بست داربست تک پیچ
ایران بست
استوک
1403/03/08
43000
بست داربست گردون (360)درجه
ایران بست
نو
1403/03/08
80000
بست داربست آهنگیر (اچ)
ایران بست
نو
1403/03/08
80000

بست داربست

در شرایطی مانند ساختمان‌سازی که دسترسی به ارتفاع‌های بالا نیاز است، از داربست‌ها استفاده می‌کنند. داربست‌ها لوله‌های فلزی هستند که توسط بست‌ها به یکدیگر وصل می‌شوند. درواقع به قطعه‌های فلزی که از طریق پیچ و مهره، لوله داربست ها را به یکدیگر اتصال می‌دهند، بست داربست می‌گویند. بست‌ها وظیفه شکل‌دهی به لوله‌های داربست و استحکام بخشیدن به آن‌ها را دارند. این محصولات متناسب با کاربرد خود در اندازه‌ها و ابعاد مختلفی تولید می‌شوند. برای خرید مناسب‌ترین قیمت انواع بست داربست با برندهای مختلف نظیر ایران بست با داربست بازار همراه باشید.

برای اطلاع از برندهای برتر بست داربست کلیک کنید.

بست‌ها چگونه تولید می‌شوند؟

همانطور که می‌دانید میلگرد ساده و لوله داربست از آهن ساخته می‌شوند، اما بست‌ها را از آلیاژی از آهن، به نام چدن داکتیل، می‌سازند. دلیل استفاده از چدن داکتیل این است که استحکام بالایی دارد و در عین داشتن مقاومت کششی بالا، می‌تواند فشار و وزن‌های زیاد را تحمل کند. تولید بست‌ها طبق مراحل زیر انجام می‌گیرد:

 • ریخته‌گری قطعه
 • خرد کردن
 • جداسازی قطعات
 • ماشین‌کاری
 • کنترل مواد
 • پلیسه‌گیری
 • مونتاژ
 • کنترل نهایی محصول
 • بسته‌بندی

بست داربست چه انواعی دارد؟

 • بست تک‌پیچ

اتصال این بست‌ها با استفاده از یک پیچ صورت می‌گیرد. بیشترین کاربرد بست تک‌پیچ در داربست‌های گلخانه‌ای، غرفه‌ها و داربست‌های ساختمانی است.

 • بست دوپیچ

در اتصال تقاطعی لوله‌ها از بست دوپیچ استفاده می‌کنند و جنس آن از داکتیل نشکن است. این نوع بست، وزنی برابر با 1400 گرم دارد.

 • بست چهار پیچ

برای اتصال لوله‌های تقاطعی و با زاویه 90 درجه، از بست چهار پیچ استفاده می‌کنند. اجزای تشکیل‌دهنده این نوع بست شامل چهار عدد پیچ، چهار عدد مهره، چهار عدد واشر و دو برگه است. بست چهار پیچ، وزنی در حدود 1300 تا 1650 گرم دارد.

بست چهار پیچ سنگین

یکی از ابزارهایی که در اتصال داربست‌ها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، بست چهار پیچ است. این محصول انواع مختلفی دارد که بست چهار پیچ سنگین از پرکاربردترین آن‌ها به شمار می‌رود. این بست، اتصالی محکم و پایدار را برای داربست‌ها فراهم می‌کند و در ساخت آن اصول استاندارد به خوبی رعایت شده‌اند؛ زیرا استحکام و ایمنی داربست‌ها اهمیت زیادی دارد و وجود یک مشکل کوچک می‌تواند خسارت‌های جبران‌ناپذیری را ایجاد کند.

بست چهار پیچ سنگین چه قطعاتی دارد؟

این بست‌ داربست دو برگه و یک تنه را شامل می‌شوند که به وسیله چهار عدد مهره، چهار عدد پیچ و چهار عدد واشر در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. با استفاده از چهار پیچ و مهره، بست چهار پیچ سنگین با زاویه 90 درجه به لوله متصل می‌شود. وظیفه برگه‌ها هم این است که تنه را به لوله اتصال دهند و آن را محکم نگه دارند.

بست چهار پیچ سنگین چه جنسی دارد؟

در ساخت بست چهار پیچ سنگین از فولاد با درصد کربن بالا یا همان چدن با روش ریخته‌گری استفاده می‌شود. استفاده از چدن برای ساخت این قطعات، به این دلیل است که مرکز تجمع تنش در محل اتصال دو لوله قرار دارد و در این محل لازم است که اتصال از شکل‌پذیری بالایی برخوردار باشد تا بتواند فشارها، پیچش‌ها و یا خمش‌ها را تحمل کند و دچار شکستگی نشود.

از بست چهارپیچ سنگین در چه مواردی استفاده می‌شود؟

بست چهار پیچ سنگین، وزنی برابر با 1500 گرم دارد و کاربرد آن در سازه‌هایی با زاویه 90 درجه است. از نوع سنگین این قطعات در زمان بتن‌ریزی در زیر سقف استفاده می‌شود. علاوه بر این، برای نصب داربست در ارتفاعات بلند و فشارهای زیاد نیز از این مدل بست کمک می‌گیرند.

بست چهارپیچ سنگین چگونه تولید می‌شود؟

بست‌های چهار پیچ بر اساس مراحل زیر ساخته می‌شوند:
 • ساخت قطعات تنه و برگ با ریخته‌گری
 • خرد کردن و جداسازی قطعات
 • انجام ماشین‌کاری روی قطعات
 • شات کردن
 • پلیسه‌گیری و کنترل کیفیت قطعات
 • مونتاژ کردن
 • بررسی کیفیت محصولات مونتاژشده
 • بسته‌بندی کردن قطعه

بست چهارپیچ سنگین ایران بست

بست چهار پیچ داربست سنگین  ایران بست از جنس چدن داکتیل نشکن و در وزن های 1 250 گرم تا 1500 گرم به بازار عرضه می شود . این نوع بست دارای 2 عدد برگه و 1 عدد کنده از جنس داکتیل نشکن است که این قطعات توسط 4 عدد پیچ و مهره و واشر فولادی مونتاژ می شود.
بست چهارپیچ سنگین برای اتصال دو لوله به حالت تقاطعی و 90 درجه در تمام سطوح کاری استفاده می گردد. این نوع بست در مقایسه با بست‌های دیگر پرفروش تر و همچنین در مقایسه با بست دوپیچ پرکاربردتر است و به نوعی مداولترین مورد استفاده بست لوله داربستی قرار گرفته است. بست سنگین چهارپیچ دارای وزنی حدود 1500 گرم بوده و قادر است وزنی معادل 1200 کیلو گرم را تحمل کند و توسط چهارپیچ و مهره به لوله بسته می شود.

بست چهارپیچ سبک

از آن جهت که داربست‌ها از پرکاربردترین تجهیزات در ساخت ساختمان‌ها، سوله و بسیاری از موارد دیگر هستند، باید برای اتصال آن‌ها به یکدیگر از بست‌های محکم و مقاوم استفاده کرد. یکی از انواع بست‌های مهم در برپا کردن لوله‌های داربست، بست چهارپیچ سبک است. این محصول با روش ریخته‌گری ساخته می‌شود و به دلیل اهمیتی که در ایمنی سازه‌ها دارد، اصول استاندارد در ساخت آن با دقت زیادی رعایت می‌شوند.

بست چهار پیچ سبک از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

این مدل بست داربست، چهار مهره، چهار پیچ، چهار واشر، دو برگه و یک کنده را شامل می‌شود و حدود 1300 گرم وزن دارد. درواقع برگه‌ها و کنده به وسیله این پیچ‌ها، واشرها و مهره‌ها در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. برگه‌ها با استفاده از دو پیچ، سوار لوله داربست می‌شوند و وظیفه دارند تا لوله و تنه بست را به یکدیگر اتصال دهند.

جنس بست چهار پیچ سبک چیست؟

معمولاً تنه و برگه این مدل بست‌های داربستی از چدن یا داکتیل ساخته می‌شود و پیچ‌ها، واشرها و مهره‌ها نیز جنس فولادی دارند. استفاده از فولاد و چدن در ساخت بست چهار پیچ سبک باعث می‌شود که بتواند به خوبی تنش‌های اعمال شده به محل اتصال دو لوله را دفع کند؛ زیرا از خاصیت شکل‌پذیری خوبی برخوردار است و مقاومت بالایی در برابرخمش، پیچش و فشار از خود نشان می‌دهد.

از بست چهار پیچ سبک در چه مواردی استفاده می‌کنند؟

این محصول در اتصال لوله‌ها‌ی تقاطعی و دارای زاویه 90 درجه به کار گرفته می‌شود. همچنین برای قفسه‌بندی انبارها و نمابندی‌هایی که در ارتفاع کم صورت می‌گیرند، بسیار کاربرد دارد.

هنگام خرید بست چهار پیچ سبک به چه نکاتی باید توجه کرد؟

از آنجا که ایمنی داربست‌ها بسیار اهمیت دارد، لازم است بست‌هایی استاندارد، برای اتصال آن‌ها خریداری شود. هنگام خرید این نوع بست‌ها باید دقت کنید که خشک و نامرغوب نباشند. به علاوه باید آن‌ها را امتحان کنید و ببینید که در هنگام کار ترک نخورند. همچنین توجه کنید که زنگ‌زدگی، ساییدگی و خوردگی نیز نداشته باشند.

 • بست گردان

زمانی که نیاز به تغییر زاویه و حرکت دو لوله روی هم باشد از بست گردان استفاده می‌کنند که به آن بست 360 درجه هم می‌گویند. بست گردان در چهار مدل دوپیچ، چهار پیچ، شش پیچ و هشت پیچ وجود دارد. در پالایشگاه‌ها و صنایع پتروشیمی بیشتر از این نوع بست داربست استفاده می‌کنند. وزن بست گردان، برابر با 1750 گرم است.

 • بست تخته گیر

در داربست‌های ساختمانی برای قرار دادن تخته روی لوله‌ها، از بست تخته گیر استفاده می‌کنند. این بست، تخته را محکم نگه می‌دارد تا ایمنی کارگران فراهم شود. وزن بست تخته گیر برابر با 750 گرم است.

داربست‌ها سازه‌های موقتی هستند که در ساختمان‌سازی به کار برده می‌شوند. برای اتصال لوله‌های داربست به یکدیگر، بست‌های مختلفی وجود دارد که با توجه عملکرد مورد نظر، از هر کدام از آن‌ها استفاده می‌کنند. برندهای مختلفی در داخل کشور در زمینه تولید لوله داربست و بست‌های آن فعالیت دارند. ایران بست یکی از برندهای فعال در این زمینه است که در تولید بست‌ها، نهایت دقت خود را به کار برده و محصولاتی با استانداردهای به‌روز دنیا تولید می‌کند.

برای خرید ایران بست به چه نکاتی باید توجه کرد؟

هنگام خرید داربست‌های فلزی و اتصالات آن‌ها، باید به کیفیت محصول توجه ویژه‌ای داشت، کیفیت نقش تعیین کننده ای در قیمت بست داربست خواهد داشت؛ زیرا یک ایراد کوچک در لوله‌ها یا بست می‌تواند امنیت افراد را به خطر بیندازد. مهم‌ترین مواردی که باید در خرید بست به آن‌ها توجه کرد، عبارتند از:

 • از بابت پشتیبانی فنی محصول مطمئن شوید. اگر محصولات خریداری‌شده مشکلی داشته باشند، شما با مراجعه به تیم پشتیبانی می‌توانید این مشکل را برطرف کنید.
 • جنس اصل بخرید.
 • به استانداردها توجه کنید. دقت داشته باشید که لوله‌ها و بست‌هایی که تهیه می‌کنید، حتماً بر اساس معتبرترین استانداردها ساخته شده باشند.
 • گواهینامه محصول را درخواست کنید. تولید‌کننده‌ها حتماً باید محصولات خود را آزمایش کرده باشند و گواهینامه تست آن را ارائه دهند. ایران بست نیز در این مورد می‌تواند پاسخگوی نیاز شما باشد و این اطمینان خاطر را به شما بدهد که محصولات کاملاً استاندارد هستند.
 • بازرسی چشمی داشته باشید. درست است که خریداری محصول از یک برند معتبر می‌تواند خیال شما را از بابت سلامتی قطعات راحت کند؛ اما بهتر است خودتان نیز هنگام خرید دقت کنید و بازرسی چشمی داشته باشید.

درباره عوامل موثر بر قیمت بست داربست در این مقاله بیشتر بخوانید.

ایران بست در تولید چه محصولاتی فعالیت دارد؟

ایران بست لوله‌های فلزی و اتصالات مورد نیاز آن‌ها را تولید می‌کند. این اتصالات عبارتند از:

 • بست چهار پیچ سبک و سنگین ایران بست
 • بست دوپیچ ایران‌بست
 • بست تک پیچ ایران‌بست
 • بست آهنگیر ایران بست
 • مهره خروسکی ایران‌بست

قیمت بست داربست ایران بست در داربست بازار، قیمت مستقیم کارخانه و بی‌واسطه است.

بست داربست استاندارد

لوله‌های داربست یکی از پرکاربردترین تجهیزات در ساختمان‌سازی و صنایع مختلف هستند. برای اینکه بتوان این لوله‌ها را در ایمن‌ترین حالت ممکن به یکدیگر متصل کرد، باید از بست داربست مناسب استفاده نمود. به همین منظور ویژگی‌های خاصی برای یک بست داربست استاندارد تعریف شده است که در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا می‌شویم.

ویژگی‌های بست داربست استاندارد

 • سلامت فیزیکی

ایمنی، مهم‌ترین شرط یک سازه داربست خوب و استاندارد است که حتما باید رعایت شود. در همین راستا، هم لوله‌های به کار رفته و هم بست‌های استفاده‌شده، باید کاملا مستحکم و سالم باشند. یک بست داربست استاندارد، به هیچ عنوان نباید دارای ترک یا خوردگی روی سطح خود باشد؛ چراکه این دو عامل می‌توانند باعث کاهش استحکام و قدرت آن شوند.

بست داربست در صورتی می‌تواند به درستی به وظیفه خود عمل کند که از نظر فیزیکی کاملا سالم باشد و بتواند فشار بالایی را تحمل کند؛ در غیر این صورت این بست غیراستاندارد بوده و استفاده از آن، می‌تواند تبعات غیرقابل جبرانی را به دنبال داشته باشد.

 • استفاده از مواد مرغوب در ساخت

یکی دیگر از پارامترهای یک بست داربست استاندارد، متریال به‌کاررفته در ساخت آن است. این بست‌ها برای اینکه بتوانند استحکام کافی داشته باشند، به صورت معمول از چدن و داکتیل ساخته می‌شوند.

 • سایز و وزن

ویژگی بعدی بست داربست استاندارد مربوط به سایز و وزن آن است. این بست‌ها از نظر کاربرد و نحوه استفاده، به چند دسته مختلف تقسیم می‌شوند که هرکدام دارای اندازه و وزن مخصوصی هستند. در صورتی که بست، مطابق با استانداردهای منتشرشده در این زمینه ساخته نشود، ممکن است نتواند به‌خوبی تحت فشارهای واردشده دوام آورد و همین موضوع باعث بروز تلفات بسیار جدی شود.

 • نوع

در انتخاب بست داربست، باید به این نکته توجه داشت که به هیچ عنوان نمی‌توان انواع مختلف این محصولات را به جای یکدیگر به کار برد. پس حتما برای هر نوع اتصال، باید بست مخصوص به خودش را تهیه کرد تا سازه داربست، ایمنی و استحکام کافی را داشته باشد.

جمع‌بندی

معمولا از داربست برای دسترسی به ارتفاعات بیشتر از دو متر استفاده می‌کنند؛ به همین خاطر یک سازه داربست باید استحکام کافی داشته و اصول ایمنی در آن به خوبی رعایت شده باشد. یکی از تجهیزات تاثیرگذار در میزان ایمنی سازه، بست داربست است. یک بست داربست استاندارد، به هیچ عنوان نباید دارای ترک یا خوردگی باشد. همچنین بست‌های داربست باید در اندازه و وزن استاندارد ساخته شوند تا بتوانند بهترین کارایی را داشته باشند.