راهنمای خرید لوله داربست

داربست نوعی سازه موقتی است که جهت پشتیبانی و حمایت از سازه اصلی مانند میلگرد ساده در کنار آن نصب می‌شود. این سازه، بستری را فراهم می‌کند تا کارگران بتوانند در محیطی امن به کار کردن بپردازند. داربست علاوه بر ایمن‌سازی محیط کار، باعث دسترسی راحت کارگران به ارتفاعات نیز می‌شود. بنابراین، وجود این سازه در پروژه‌های بالاتر از 2 متر، بسیار مهم و کلیدی است. اجزای اصلی این سازه را نیز لوله داربست و بست داربستی تشکیل می‌دهند. لوله‌های داربست، مهم‌ترین بخش سازه داربستی هستند که با قرار گرفتن کنار یکدیگر باعث شکل‌دهی به آن می‌شوند. در ادامه مطلب، راهنمای خرید لوله داربست آورده شده است. با ما همراه باشید.

لوله داربست چیست؟

لوله داربستی یا همان لوله صنعتی به ‌عنوان یکی از اجزای اصلی داربست در جنس‌ها و مدل‌های مختلفی طراحی و ساخته می‌شود. این لوله‌ها به دلیل اینکه فشارهای وارده به سازه را تحمل می‌کنند باید از دوام و مقاومت قابل‌ توجهی برخوردار باشند؛ به همین خاطر، آن‌ها را با استفاده از فولاد و گالوانیزه تولید می‌کنند. از نظر مدل نیز در دو سبک درزدار و بدون درز ساخته می‌شوند. لوله‌های بدون درز از مقاومت بهتری برخوردار هستند؛ به همین دلیل، هزینه ساخت آن‌ها بیشتر از مدل دیگری است.

 

 

 

مشخصات لوله داربستی

به ‌طور کلی، لوله‌های داربستی به سه گروه سبک، متوسط و سنگین تقسیم می‌شوند. اندازه آن‌ها نیز حدود 3 الی 6 متر است و اغلب جنس فلزی دارند. اندازه استاندارد لوله‌های داربستی نیز عبارت است از طول 6 متر، ضخامت دیواره 2، 5/2، 3 و 4 میلی‌متر و همین‌طور، قطر خارجی 3/48 میلی‌متر که این سایز، مورد تأیید استانداردهای بین‌المللی نیز هست. این مقاطع از نظر مدل تنوع زیادی ندارند و به انواع چکشی ستاره‌ای، چکشی کاسه‌ای و مثلثی (اسکافلد) محدود می‌شوند.

فرآیند تولید لوله داربست

نحوه تولید لوله داربست شباهت زیادی به سایر لوله‌های صنعتی دارد. به این صورت که ورق‌های فلزی را با کمک غلتک، رول می‌کنند و بعد از اینکه دو سر ورق در یک امتداد قرار گرفت، آن‌ها را با فرآیند جوشکاری به یکدیگر وصل می‌نمایند. فرآیند جوشکاری نیز از نوع مقاومتی (ERW) است. در این فرآیند، فشار و حرارت همزمان باعث اتصال لبه‌های لوله می‌شود. دلیل استفاده از جوشکاری مقاومتی نیز بخارات کم و به‌صرفه و همین‌طور، سرعت بالای آن است.

بعد از عملیات جوشکاری، نوبت به برش دادن لوله‌ها و تبدیل آن‌ها به طول‌های مورد نظر می‌رسد. این کار توسط دستگاه برش صورت می‌گیرد و سپس، لوله‌ها را به بسترهای خنک‌کننده منتقل می‌کنند. همچنین، تولیدکنندگان در فرآیند تولید لوله‌های داربستی از آزمایش هیدرو استاتیک استفاده نمی‌کنند و به ‌جای آن، از لوله‌ها تست فشار می‌گیرند تا از میزان مقاومت آن‌ها اطمینان حاصل کنند. در آخر نیز محصولات توسط باربری حرفه‌ای به اقصی نقاط کشور ارسال می‌شوند.

 

راهنمای خرید لوله داربست

خرید لوله داربست مقاوم و باکیفیت و نصب صحیح آن در سازه‌های داربستی اهمیت زیادی دارد. در این راستا، فهرستی از نکات مهمی که حین خرید آن بایستی مدنظر قرار دهید را در قسمت زیر آورده‌ایم:

  • توجه به نوع لوله داربست

همان‌طور که اشاره شد، لوله‌های داربست در مدل‌های چکشی ستاره‌ای، چکشی کاسه‌ای و مثلثی (اسکافلد) تولید می‌شوند که بایستی برای هر پروژه‌ای از یک مدل آن‌ها استفاده کرد. به ‌عنوان‌ مثال، از لوله‌های داربست مثلثی یا اسکافلد در پل‌سازی و کفرازبندی استفاده می‌شود. لوله‌های داربست چکشی نیز گزینه ایده‌آلی برای کمک به ایجاد ساختمان‌هایی با ارتفاع خیلی زیاد هستند.

  • توجه به وزن لوله داربست

وزن لوله داربست تأثیر زیادی بر وزن کل سازه‌های داربستی می‌گذارد. بنابراین، بایستی در زمان خرید لوله داربستی به وزن آن توجه زیادی شود و در نهایت، وزنی انتخاب گردد که با سایز داربست همخوانی دارد. ضمن اینکه وزن لوله داربست به مواردی نظیر جنس و طول آن بستگی دارد و اغلب، لوله‌های فولادی نیز از وزن بالایی برخوردار هستند.

  • توجه به سطح کیفی لوله داربست

توجه به سطح کیفی لوله داربستی، یکی دیگر از نکات مهم در زمان خرید این محصول است. شرکت‌های زیادی در ایران مشغول به تولید لوله‌های داربستی در سطوح کیفی متفاوت هستند که بهتر است، برندی را انتخاب کنید که لوله داربستی را در درجه کیفی استاندارد تولید می‌کند.

 

 

عوامل مؤثر بر قیمت لوله داربست

از فاکتورهای تأثیرگذار بر قیمت لوله داربست می‌توان به برند محصول، جنس، مدل، ضخامت، طول، وزن و تعداد شاخه و همین‌طور، سطح کیفی آن اشاره کرد. بنابراین، مشخصات فنی و نوع لوله بیشترین تأثیر را بر بهای این محصول می‌گذارند. در یک مقایسه کلی نیز می‌توان به این نتیجه رسید که لوله‌های داربستی تولیدشده در ایران با وجود مقاومت بالا از قیمت پایینی نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی خود برخوردار هستند(که این امر در خصوص انکربولت هم صادق است). بنابراین، خرید لوله‌های داربستی از یک برند بنام و معتبر ایرانی، انتخاب هوشمندانه‌ای محسوب می‌شود.